Vyšetření znamének

Mateřské znaménko je útvar na kůži, který vzniká díky přítomnosti pigmentových buněk, obsahujících melanin. Může mít různou velikost a tvar a může se měnit v čase. Některá jsou vrozená, jiná vznikají až v průběhu života.

Pro prevenci melanomu je velmi důležité vývoj mateřských znamének pravidelně sledovat. Součástí kontroly mateřských znamének u nás v Elizabeth Beauty Concept je vyšetření digitálním dermatoskopem, které umožňuje precizní a spolehlivé stanovení diagnózy.

Vyšetření mateřských znamének, digitální dermatoskop, melanom kůže
Kdy na vyšetření znamének
  • Pravidelně jednou ročně
  • Individuálně častěji

Nejúčinnější ochranou je prevence

Před vyšetřením

Není třeba žádná speciální příprava, vyšetření se provádí celoročně. Je vhodné nebýt příliš opálen.

Co je digitální dermatoskop

Jedná se o moderní metodu vyšetření znamének pomocí přístroje, jež znaménko mnohonásobně zvětší, vyfotí a poté analyzuje a archivuje. Uchované obrázky lze kdykoliv v průběhu času porovnat a sledovat tak vývoj znaménka. Vyšetření je zcela neinvazivní.

O zákroku

Na lidské kůži se běžně může vyskytovat množství pigmentových projevů, z nichž velká většina je zcela neškodná. U některých se však mohou projevit změny, jež signalizují určité nebezpečí. Znaménka obsahují buňky zvané melanocyty, které se mohou aktivovat a případně vést k nádorovému bujení. Čím dříve se tyto změny odhalí a odstraní, tím je větší šance na vyléčení.

Co je melanom?

Melanom je zhoubný kožní nádor, který vzniká nekontrolovaným růstem melanocytů – buněk, tvořících pigment. Jedná se o jeden z nejzhoubnějších typů rakoviny pro jeho agresivní chování při pozdním odhalení, kdy již metastazuje do uzlin a orgánů. Proto je včasná diagnostika melanomu a odstranění naprostým základem úspěšné léčby.

70 % melanomů vzniká obvykle na dosud zdravé kůži, zbývajících 30 % na podkladě již existujícího mateřského znaménka, které se náhle začne měnit. Aby byla prevence opravdu účinná, je potřeba kůži a znaménka pravidelně kontrolovat. Pokud si doma zjistíte jakoukoliv změnu znaménka na kůži, je vhodné bez prodlení navštívit dermatologa. Někdy znaménko začne samo od sebe svědit, krvácet nebo se v jeho okolí objeví zarudnutí. Pak nastává větší riziko, že mohlo dojít již k nádorovému růstu, a jeho odstranění se nesmí odkládat.

Jak probíhá vyšetření znamének

Během konzultace s dermatologem lékař nejdříve posoudí charakter znamének a celkový zdravotní stav pacienta. Poté přistoupí k vyšetření digitálním dermatoskopem, kterým pod zvětšením hodnotí jednotlivé projevy. Pokud je znaménko podezřelé, rozhodne o dalším postupu. Nejčastěji podezřelá znaménka odstraňujeme chirurgicky s histologickým vyšetřením. Znaménka, pro jejichž odstranění se pacient rozhodne pouze z estetického důvodu, odstraňujeme nejčastěji laserem. V tomto případě histologie obvykle není nutná.

Dermatoskop Fotofinder přístroj pro vyšetření znamének

Digitální dermatoskop

Dermatoskopie je odborné neinvazivní vyšetření pigmentových znamének a jejich možných změn. Mnohonásobným zvětšením pigmentového znaménka lze lépe posoudit, zda je či není nebezpečné, a navrhnout vhodnou léčbu.

Náš digitální dermatoskop se zabudovanou umělou inteligencí představuje ohromný pokrok špičkové technologie v péči o pacienta. Přístroj provádí podrobnou analýzu jednotlivých znamének propojenou s umělou inteligencí. Porovná, vyhodnotí a změří jednotlivé parametry znaménka podle databáze a statistického výpočtu s výstupem a poskytnutím druhého názoru pro lékaře, tzv. dvojí kontrola.

Výhody vyšetření digitálním dermatoskopem:
  • Porovnání změn v čase – ukládá zvětšené snímky pro možnost porovnání změn při dalším vyšetření. V kartě pacienta tak zůstávají snímky pro kontrolu.
  • Možnost sdílení fotodokumentace – pokud změníte lékařské zařízení, snímky vašich znamének je možné předat spolu s vaší kartou. Nepřijdete tedy o historii změn svých znamének.
  • Vyšetření není zdravotně závadné – můžete jej podstoupit vícekrát během roku.

Po vyšetření digitálním dermatoskopem se všechny snímky ukládají pro porovnání v budoucnosti u stejného pacienta.

Jak často je vhodné vyšetření znamének podstoupit?

Preventivní vyšetření znamének a kůže by každý měl podstoupit 1 x ročně. Pokud lékař při vyšetření objevil rizikové znaménko, může individuálně doporučit častější kontrolu či jeho odstranění.

Podle Národního registru rakoviny se výskyt melanomu v posledních 20 letech dramaticky zvýšil. U žen ve věku 22 až 44 let se zvýšil téměř třikrát, u mužů dvakrát. Úmrtnost mladých lidí se pohybuje kolem 15 procent. Přitom počáteční fáze onemocnění dává 97 procentům šanci na zotavení. Přesto však ročně zemře jen v ČR 10 000 lidí na následky rakoviny kůže.

Stačí jedna kontrola ročně a můžete předejít rakovině kůže. Objednejte se na kontrolu znamének!

Na moderní vyšetření digitálním robotickým dermatoskopem většina zdravotních pojišťoven v České republice přispívá v rámci svých programů preventivní péče.

Vyšetření kožních znamének cena

Cena kontroly znamének a pih digitálním dermatoskopem záleží na rozsahu vyšetření. Celotělové vyšetření stojí 1.500 Kč. Většina zdravotních pojišťoven na vyšetření přispívá.

Recenze zákazníků

Martina M.

Byla jsem na prevenci a odstranění mnou vybraných znamének u paní doktorky Vološčukové. Mohu jedině doporučit. Paní doktorka je moc milá a příjemná. Vše perfektně vysvětlí. Sestrička je taky moc sympatická. A samotný zákrok odstranění je rychlý a vůbec nebolí.

Zdroj: Google

Aneta H.

K doktorce Vološčukové chodím pravidelně. Ať už na estetické ošetření nebo naposledy na odstranění a kontrolu znamének a naprostá spokojenost. Mladá, milá, precizní a vždy vše do detailu vysvětlí.

Zdroj: Osobní hodnocení

Richard P.

Profesionální přístup, super poloha v centru.
Absolvoval jsem preventivní vyšetření znamének u Dr. Vološčukové s následným nechirurgickým odstraněním. Vše proběhlo rychle a hladce. Největší plus je ordinační doba i po 18:00 👍🏻

Zdroj: Google

Cena vyšetření znamének digitálním dermatoskopem

Celotělové vyšetření 

1 500 Kč

Vyšetření 1 projevu: 890 Kč

Domluvte si termín ošetření

Nejste si jisti, zda se objednat na ošetření v Elizabeth Beauty Concept?

Využijte slevu 10 % na první návštěvu.

Kód: prvni10
Získat slevu 

Nový ceník od 10.10.2022